کابین آسانسور پانوراما به صورت دایره ، مربع ، مستطیل و چند ضلعی یافت می شود .

آسانسور پانوراما – شیشه ای و پانورامیک

آسانسور پانوراما این نام را به دلیل داشتن نمای شیشه‌ ای و همچنین قادر ساختن مسافرین به دیدن منظره سراسری از محیط پیش رویشان کسب کرده است . آسانسور شیشه ای یا پانوراما ، به آسانسوری گفته می‌شود که دید 360 درجه ای دارد و از درون کابین ، امکان مشاهده فضای بیرونی کابین نیز فراهم است . این نوع از آسانسور ها ؛ برای افرادی که فوبیا و ترس از فضا و حیط های بسته دارند ، بسیار مناسب اند .آسانسورهای شیشه ای با توجه به نیاز کارفرما و مصرف کننده ، قابلیت نصب در فضاهای کوچک و بسته و همچنین فضاهای تجاری و فروشگاهی و … را دارا می باشند .

یکی از مهم ترین و اساسی ترین ویژگی های اسانسور های پانوراما و شیشه ای ؛ وجود امکان مشاهده محیط بیرونی اطراف کابین است . در میان انواع مختلف آسانسور ها ، آسانسور های پانوراما که به آسانسور شیشه ای نیز معروف هستند ، هم ردیف با آسانسورهای کششی و هیدرولیکی قرار گرفته اند و ویژگی های کیفی بسیاری را به خود اختصاص داده اند  .

نکات حائز اهمیت در هنگام نصب

یکی از نکات حائز اهمیت در نصب آسانسورهای شیشه ای این است که این نوع آسانسورها با در نظر گرفتن موقعیت ساختمان ، دارای شرایط  ویژه ای از جمله ارتفاع مناسب کابین آسانسور ، ضخامت استاندارد بدنه شیشه ای ، حفر اصولی چاه  و … می باشند .

آسانسور پانوراما ، آسانسوری لوکس

آسانسورهای پانوراما عمدتا جزو آسانسور های گران قیمت ، اسانسورهای لوکس و مدرن  دسته بندی می شوند . نکته حائز اهمیت در این نوع آسانسور ها استفاده از دیواره های شیشه ای و شکل زیبای ظاهری کابین آن است . همچنین بسته به شرایط محیطی افراد ، محل نصب آسانسور و تکنولوژی ساخت آن ها ، آسانسورهای پانورامیک گزینش می شوند . این آسانسورهای معمولا در مراکز خرید ، موزه ها ، هتل ها ، ساختمان های لوکس و… مورد استفاده قرار می گیرند . تکنولوژی تولید این نوع آسانسور ها ؛ به صورت هیدرولیکی و کششی و همچنین تلفیقی از از این دو می باشد ، که بر حسب شرایط محیطی و اهداف پروژه انتخاب می شود .

انواع طراحی آسانسور پانوراما

به طور کلی چهار نوع طراحی برای کابین آسانسور های پانوراما در نظر گرفته شده است .

 • نوع اول : دید به صورت سه جهته است ؛که باعث می شود مسافرین لذت بیشتری از یک منظره وسیع ببرند .
 • نوع دوم : دید به صورت یک جهت است ؛ و همچنین مناسب ساختمان هایی است که فضای بیرونی مسطحی دارند .
 • نوع سوم : مناسب برای مکان هایی است که آسانسور باید در یک گوشه نصب شود . در این حالت ، علاوه بر فراهم شدن میزان دید حداکثری ، در اشغال شدن فضای ساختمان صرفه جویی نیز می شود .
 • نوع چهارم : شیشه های این نوع به صورت منحنی و خمیده است که امکان مشاهده فضای گسترده ای را برای مسافران فراهم می کند .

ایمنی آسانسور پانورامیک

بر خلاف باور بسیاری از افراد و تردیدی که نسبت به ایمنی آسانسور های شیشه ای وجود دارد ، لازم به ذکر است که این نوع اسانسور ها با داشتن ضخامت کافی در برابر انواع ضربات مقاومت چشمگیری از خود نشان داده است و هرگز آسیبی نمی بیند . همچنین می تواند ایمنی مسافران و افراد را نیز تضمین کند .

 امکان نصب آسانسور شیشه ای با دو سیستم هیدرولیک و کششی ، یکی دیگر از مزایای نصب این آسانسور ها به شمار می رود ؛ که مطابق با موقعیت ساختمان و مقدار بودجه صرف شده ، هر کدام از این دو سیستم نیز می توانند با عملکرد ویژه خود بر دیگری برتری داشته باشند .

انواع آسانسور پانوراما بر حسب نوع سیستم اسانسور

 • اسانسور شیشه ای با سیستم هیدرولیکی
 • اسانسور شیشه ای با سیستم کششی

آسانسور شیشه ای با سیستم هیدرولیکی

در آسانسورهای شیشه ای با سیستم هیدرولیک ، به دلیل انجام اقدامات لازم جهت پنهان کردن سیستم مکانیکی و الکتریکی آسانسور و همچنین عدم نیاز به برخی قطعات و لوازم از جمله سیم بکسل و وزنه تعادل ، به زیبایی آسانسور توجه و دقت بیشتری شده است . همچنین طراحی منحصر به فرد آن بیشتر از آسانسور شیشه ای با سیستم کششی به چشم می آید .

آسانسور شیشه ای با سیستم کششی

آسانسور شیشه ای با سیستم کششی  نیز ، دارای مزایا و معایب بی شماری است که با توجه به نوع ساختمان و میزان عملکرد آسانسور می توان در رابطه با لزوم نصب یا عدم نصب آن در ساختمان ها تصمیم گیری کرد . سیستم کششی در آسانسورهای شیشه ای قادر به برطرف کردن ، برخی محدودیت های سیستم هیدرولیک است و با جایگزین کردن امکانات و قابلیت های جدید تر ، توانسته بر آن پیشی بگیرد .

مزایا و معایب سیستم هیدرولیک و کششی

وجود برخی محدودیت ها در سیستم هیدرولیکی همچون : عدم داشتن سرعت و ارتفاع لازم در ساختمان های بزرگ ، نداشتن قابلیت نصب در ساختمان های چند طبقه موجب محبوبیت و استقبال بیشتر از سیستم کششی شده است .

بدیهی‌ است برای ساختمان ‌های مرتفع ، امکان استفاده از آسانسورهای هیدرولیک وجود ندارد . به دلیل این که به‌ طور معمول آسانسورهای هیدرولیک برای ساختمان هایی که بیش از 5 یا 6 طبقه هستند ؛ مناسب نیست . مزایای استفاده از آسانسور های هیدرولیک این چنین است که تجهیزات و لوازم آن دیده نمی‌شوند ، چون به‌ طور معمول آسانسورهای هیدرولیک به فضایی مثل موتورخانه یا اتاقک آسانسور نیازی ندارند . اما هنگامی که ارتفاع ساختمان بیشتر است ؛ چاره‌ای جز استفاده از آسانسورهای کششی نیست . پس در این هنگام ، آسانسورهای پانورامایی کششی به گونه ای طراحی شده اند ، که تجهیزات مکانیکی و الکتریکی آن ها حتی‌المقدور دیده نشود .

عمدتا در خانه ‌های دوبلکس ، و حتی در آپارتمان‌ هایی با ارتفاع پنج طبقه ، از آسانسور های هیدرولیک پانوراما بهره برداری می‌شود . این آسانسورها قابلیت جا به ‌جایی حداقل 6 نفر را دارند و در بازه 70 تا 140 سانتی‌ متر فضا دارند . همچنین با گسترش تکنولوژی قابلیت جا به جایی تا ارتفاع 21 متر را پیدا کرده اند و مصرف انرژی کمتری دارند .

هزینه آسانسور پانوراما

همان ‌طور که پیش تر گفته شد تفاوت اصلی و وجه تمایز آسانسور های شیشه ای با آسانسور های معمولی در کابین شیشه ‌ای آنها است . بنابراین کابین آسانسور شیشه ای شاید حدود 30 تا 50 میلیون گران‌ تر از آسانسورهای معمولی تمام شود . همچنین آسانسورهای شیشه ‌ای از نظر ایمنی ، تفاوتی با آسانسور های معمولی ندارد . اما به دلیل وجود تفاوت در کابین‌ ها و ریل ‌های این نوع آسانسور ها ؛ سرویس و نگهداری آن ها نیز گران‌ تر از آسانسورهای معمولی است .‌

شرایط تولید آسانسور های پانوراما

شرایط تولید اسانسور شیشه ای این چنین است :

 • با سیستم محرکه هیدرولیک
 • همراه و یا بدون اتاق موتور
 • ظرفیت حمل بار از 240 کیلوگرم
 • سرعت سه دهم متر بر ثانیه

کابین آسانسور پانوراما در اشکال گرد ، مربع ، مستطیل و چند ضلعی موجود است . همچنین سقف ، در و کف آسانسور می تواند شیشه ای و شفاف باشد .

انواع آسانسور شیشه ای بر حسب سرعت

 • سرعت پایین : آسانسورهایی با سرعت کمتر از یک متر بر ثانیه
 • سرعت متوسط : آسانسورهایی با سرعت یک تا دو متر بر ثانیه
 • سرعت بالا : آسانسورهایی با سرعت بیشتر از هفت متر بر ثانیه

کاربرد آسانسور پانوراما

 • در ساختمان ‌های مسکونی بسیار شیک و لوکس
 • در نمای ساختمان‌ هایی که ارتفاع متوسطی دارند از جمله مجتمع‌ های تجاری و تفریحی ، رستوران ‌ها و …
 • در مکان ‌های لوکس همچون تالار ها و هتل ‌ها
 • در فروشگاه‌ های زنجیره‌ای با تعداد طبقات بالا
 • در سایر ساختمان ‌هایی که آسانسور آن در نما مشخص شده است