خرید آسانسور کم مصرف:

خرید آسانسور کم مصرف

خرید آسانسور کم مصرف:

با توجه به بحران کنونی سوخت در دنیا و افزایش قیمت های سوخت در جهان شرکت ها بر آن شدند که وسایل کم مصرف و آسانسور کم مصرف و با بهروری بالاتری تولید کنند.

این مهم مارا بر آن داشت که ماهم در شرکت آکسون با این حرکت جهانی در راستای نیاز مشتریانمان همسو شویم.

با توجه به اینکه امروز آسانسورها یکی از کاربردی ترین و پرفروش ترین وسایل در ساختمانها به حساب می آیند باید هنگام خرید آسانسورها با وقت گذاشتن و تحقیق و مطالعه آسانسوری انتخاب کنیم که ضمن تامین نیازمان و با در نظر گرفتن ایمنی مسافران و کاربران مصرف آن نیز از نظر دور نماند و از سیستم های به روز و بهره وری بالا استفاده کنیم.می توان گفت که با توجه به شرایط جدید تقاصا برای مصرف آسانسورهای کم مصرف رو به افزایش بوده است., 

خرید آسانسورهای کم مصرف

عوامل موثر بر مصرف آسانسورها:

 • استفاده از دو آسانسور به جای یک آسانسور .تخصیص یک آسانسور برای طبقات زوج و دیگری برای طبقات فرد.این کار باعث کاهش توقف ها و حتی باعث کم تر شدن تعداد کل سفرها می شود و در نتیجه مصرف انرژی کاهش می یابد.
 • انتخاب قطعاتی اسموس که اصطکاک کمتری ایجاد می کنند.
 • خرید قطعات اصلی و اوریجینال که سرو صدای کمتری و بهره وری انرژی بالایی دارند.
 • ایجاد شرایط متعادل و اسمی تعریف شده از طرف شرکت سازنده. برای مثال ما در شرکت آکسون از مشتریان خود می خواهیم که شرایط نگهداری ما که طبق منوالی به آنها می دهیم را مطالعه کرده و آن را رعایت کنند . برای مثال شرایطی دمایی و شرایط نگهداشت صحیح. پرواضح است که افزایش دما کارای قطعات را پایین آورده و عمر مفید قطعات را به شدت پاییین می ورد.
 • مقاومت هوایی یکی دیگر از نکات منوال نگهداشت آسانسورهای ما می باشد که از مشتریان خود خواهش می کنیم که آن را رعایت کنند.
 • نور محیطی نیز یکی از شرایط نگهداشت صحیح می باشد که شرایط آن نیز در راهنمای سرویس نگهداری به مشتریان تحویل و در خواست رعایت شرایط می شود.
 • رعایت ظرفیت آسانسور که با گذاشتن قطعات سخت افزاری از استفاده بیش از حد جلو گیری می کند. Over Load Measurement tools

انتخاب سیستم مناسب و کم مصرف آسانسور هنگام خرید:

 • با توجه به سیستم رانش آسانسورها و این که کدام سیستم را انتخاب کنیم بهره وری متفاوت می باشد ولیکن در نظر داشته باشید که ممکن است بعضی سیستم ها همه جا کاربرد نداشته باشند برای مثال ممکن است آسانسور با سیستم هیدرولیک مصرف انرژی پایین تری داشته باشد ولی استفاده از ان برای بلند مرتبه ها عملا میسر نمی باشد.

  آسانسور ها با توجه به قطعاتی که در آنها به کار رفته است ممکن است مصرف انرژی متفاوتی داشته باشند.

  آسانسورهای هیدرولیکی در جهت بالا با موتور روشن عمل می کنند ولی در جهت روبه پایین با موتور خاموش کار می کنند و فقط با فعال شدن شیر ای برگشت و استفاده از نیروی وزن کابین پیمایش صورت می گیرد. این نشان از آن دارد که آسانسورهای هیدرولیک مصرف انرژی کمتری دارند.

  در نظر داشته باشید که تعداد توفق بیشتر یعنی مصرف انرژی بالاتر . ما در شرکت آکسون تابلو کنترل را طوری تنظیم می کنیم که بالاترین بهروری را داشته باشید . با تنظیم  selective and Collective  با نظر و خواست شما تعداد توقف های شما را مدیریت کرده و از توقف های بی جا جلو گیری می کنیم تا هم در وقت مسافران صرفه جویی شود و هم مصرف انرژی کاهش یابدو عمر قطعات نیز افزایش پیدا کند.

  مورد دیگر انتخاب لود مناسب آسانسور با توجه به مساحت کل ساختمان و تعداد کاربران ساختمانی و مدیریت زمان شتاب در آسانسور می باشد.Rush Times  (زمان شتاب هنگام خروج کارکنان هم زمان برای مثال هنگام تعطیل شدن کار یا هنگام نهار و نماز که همه ی کارکنان با هم بخواهند از آسانسور استفاده کنند.)

  ما در شرکت آسانسور آکسون با نرم افزار Traffic Analysis

  بهترین لود آسانسور را به شما مشاوره می دهیم تا شما با انتخاب صحیح نه آسانسور بزرگ بیش از حد انتخاب کنید نه آسانسور سبک نیاز ساختمان را پاسخگو نباشد. برای مثال انتخاب یک موتور با ظرفیت بالا بدون تناسب با کابین و ظرفیت مورد نظر فقط هزینه اولیه موتور گرانتر را به شما تحمیل وبعدها هم با مصرف انرژی بالا هزینه های مادام العمر روی دست مشتریان و کاربران می گذارد .

  هنگام خرید آسانسور یا طراحی های اولیه از مشاوران شرکت آکسون مشاوره بگیرید . انتخاب سرعت نامناسب همانند ظرفیت نامناسب هزینه ای زیادی روی دست شما خواهد گذاشت. برای مثال استفاده از سرعت پایین تر به نظر ارزانتر خواهد آمد ولی وقت  و انرژی زیادی مادام العمر بر کاربران و استفاده کنندگان خواهد گذاشت . مسافران بین طبقات وقت زیادی از دست خواهند داشت و عصبی خواهند شد ومصرف انرزی بالا خواهد رفت . بالعکس شما با انتخاب سرعت بالاتر از نیاز ریل ها و موتور گرانتری خواهید خرید ولی عملا استفاده ای نخواهید کردو مصرف زیاد ی بر ساکنان تحمیل خواهد شد. برای مثال استفاده از موتورهای سرعت بالا با ریل های خاص باید باشدو عملا در طول مسیر های کوتاه هیچ وقت به سرعت اسمی نخواهد رسید وفقط اتلاف منابع و انرژی خواهد بود.مثل این که شما با ماشین مسابقه ای در خیابان های تهران تردد کنید و عملا سرعت شما با ماشین های معمولی فرقی نخواهد داشت چو ن شما نمی توانید سرعت بگیرید.

  استفاده از سیستم  ADO  نیز باعث کاهش زمان انتظار مسافران در کابین وافزایش سرعت آسانسور و کاهش مصرف انرژی می شود.به این صورت که درب های آسانسور قبلا از توقف کامل 30 سانتیمترمانده به توقف شروع به باز شدن می کند و هنگام توقف کامل درب ها باز است و مسافرانی می توانند ورود و خروج ایمن داشته باشند.

انتخاب برق صحیح آسانسور :

 • به طور معمول در آسانسور ها از برق 3 فاز استفاده می شود به استثناء شرایط خاص که امکان تامین آن فراهم نباشد که در این صورت ما ناگریز خواهیم بود از سیستم های منطبق بر تک فاز استفاده نماییم و در نظر داشته باشید که این فقط یک راه حل می باشد و به صورت نرمال شما باید برای آسانسور خود برق 3 فاز تامین کنید.

  پر واضح است که در صورت استفاهداز برق 3 فاز مشترک هزینه آن بین طبفات تقسیم خواهدشد.

  در برخی از ساختمان ها  استفاده از ژنراتور (دیزل) برای شرایط اضطراری  ضروری می باشد تا در صورت قطع برق انرژی لازم را تامین کند.

  معولا در ساختمان های بلند و بیمارستان سیستم برق اضطرای از باید های ساختمان می باشد. این ژنراتورها امکان استفاده محدود در موارد اضطراری را فراهم می نمایند.ممکن است همزمان فقط از یک آسانسور در ساختمان استفاده شود و با استفاده از کنترلر یک بانک اسانسور به چرخش در بیاید.

دیگر عومل موثر در آسانسورهای کم مصرف:

 • راندمان موتور یکی دیگر از عناصر کاهش مصرف انرژی در حرکت است . این راندمان نسبت انرژی مکانیکی خروجی موتور نسبت به انرژی الکتریکی وردی می باشد.

  همانگونه که قبلا نیز مذکور افتاد استفاده از موتور های با حجم بالا منجر به اتلاف انرژی و افزایش حرارت موتور می شود. دوباره تاکید می شود طبق نظر کارشناسان شرکت آسانسوری آکسون با استفاده از نرم افزار  محاسبات ما موتور مناسب را انتخاب کنید.

  استفاده از درب های آماده به کار  راهکار مناسبی برای کنترل مصرف انرژی انتخاب خوبی هستند در درایوهای معمولی انرژی بازگشتی از موتور در زمانهای کار ژنراتوری به  صورت گرما در مقاومت ترمز تلف می شود که این می تواند با استفاده از سیسیتم ویژه این انرژی گرمایی ذخیره شده  به انرژی الکتریکی تبدیل و دوباره در سیستم استفاده شود.

  در آسانسور های با ظرفیت بالا هنگام حرکت رو به بالا انرژی زیادی مصرف می شود.

  در سیستم های بهینه شده و کم مصرف آسانسور هنگام بالا رفتن از برق شهری استفاده می کند ولی در جهت مخالف و رو به پایین انرژی تولید می گردد و برای بالا رفتن از این انرژی استفاده می گردد واین باعث کاهش مصرف انرژی می شود.

  آسانسورهای گیرلس راندمان بالایی دارند و مصرف پایین .می توان این نوع موتورها را در چاهک آسانسور قرار داد و فضای کمی اشغال می کنند.

  معمولا این نوع آسانسور ها مصرف پایین تر و حرکت نرم تری دارند.

  این مدل موتورها مستقیم و بدون دخالت گیربکس  نیروی لازمه برای حرکت به کابین انتقال می دهند و برای نرم تر شدن حرکت کابین از مدار مخصوص استفاده می شود.

  استفاده از موتور گیرلس یا گیربکس با راندمان بالاباعث کاهش مصرف انرژی می شود. سیستم تعلیق نیز مشابه گیربکس عمل می کند. انتخاب صحیح ترکیب گیربکس  سیستم تعلیق و هرزگردها سبب مصرف بهینه انرژی وکار آمدی سیستم  می شود  همچنین استفاده از گیربکس خورشیدی و موتورهای گیرلس سبب کاهش مصرف انرژی می شود.

قطعات موتورهای کم مصرف گیرلس بدون گیربکس:

 

نیــــــــــــــــرو محرکه:

شاسی

فلکه های کششی

ترمزمغناطیسی

سیم پیچ موتور

جریان مستقیم

بلبرینگ های محافظ

مقاومت ها

ویژگی های آسانسور کم مصرف گیر لس:
 • سرعت بالا یکی از مشخصه های آسانسور های کم مصرف گیرلس می باشد.
 • بهره وری و راندمان بالا و لرزش پایین.
 • ابعاد و وزن کم یکی از ویژگی های این سیستم آسانسوری می باشد.
 • استهلاک پایین و هزینه های سرویس و نگهداری پایین.
 • مناسب برج ها وبلند مرتبه ها
 • بدون نیاز به روغن کاری.
 • هزینه های نگهداشت پایین
 • نصب راحتر
 • دوست دار محیط زیست و سازی گاری بیشتر با محیط زیست و آسیب کمتر به محیط زیست و کلا در رده کلاس سبز می باشند.
 • نیاز به سیستم خنک کننده ندارند و حرارت کمتری وارد محیط می کنند.
 • قطعات عمر بالایی دارند.
نکات تکمیلی موثر بر مصرف پایین آسانسورها:
 • تعداد طبقات ساختمانی که آسانسور درآن واقع شده است وهمچنین وتعداد حرکت شیفت  شدن کابین

  ویژگی های الکترو مکانیک آسانسور

  تعداد طبقات میانی هرچقدر بیشتر باشد برق بیشتری مصرف می شود

  تعداد پریز ولامپ در چاهک آسانسور

  سیستم خنک کننده  در صورت وجود آن به توجه به سیستم موجود طراحی شده.

  فرمول محاسبه ی زمان معمول سفر در ثانیه باید در درجه بندی موتور در کیلووات و تعداد سفرهای انجام شده برای رسیدن به مصرف انرژی ضرب شود:

  E (Kwh / h) = موتور (Kw) × شروع می شود (۱ / h) × TP (s) / 3600 (s / h)

  این مدت زمان تحت تأثیر تعداد طبقات سرویس دهی شده ، اندازه موتور ، طناب زدن و موارد مشابه قرار دارد. با این حال  مقدار متوسط ​​نشان خوبی از کیفیت سیستم درایو از نظر مصرف انرژی می باشد.

  نشان دهنده مصرف متوسط انرژی روزانه یک سیستم آسانسور می باشد

در آسانسور ها تابلوی برق مسئول تامین سایر قسمت های مختلف آسانسور را می باشد این قسمتها عبارتند از:
 • برق چراغ های چاله آسانسور واتاقک موتورخانه

  برق پریزهای چاه آسانسور

  راهکارهای کاهش مصرف برق آسانسور:

  موثرترین روش کاهش انرژی که امروزه بکار می برند عمدتا شامل موارد ذیل می شوند

  کنترل های وابسته به نرم افزارهای تجزیه و تحلیل ترافیک

  Traffic

  حسگر ونرم افزارها و سخت افزارهای  داخل کابین که به طور خودکار وارد حالت بیکار یا خواب در زمانی که ازآسانسوراستفاده نمی شود خاموش می شوند.

  نرم افزارهای کنترلی درخواست توقف را دسته بندی می کنند این امر سبب کاهش زمان انتظار می گردد.

  برند های مختلفی برای آسانسورهای کم مصرف در بازار موجود است مشتریان عزیز جهت دسترسی به اطلاعات بیشتر وانتخاب بهتر لطفا به وب سایت شرکت آسانسوری آکسون مراجعه بفرمایید وبا شماره های شرکت آسانسوری آکسون تماس حاصل فرمایید کارشناسان بخش فنی درخدمت شما عزیزان هستندتا به شما مشاوره های رایگان بدهند.

  برای اطلاعات بیشتر، لطفا از طریق وب سایت ما با ما در تماس باشید: axonelevator.com

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *