blabar-4

آسانسور کارگاهی

 اساسی ترین علل در جهت رشد ، توسعه و گسترش پروژه های متعدد ساختمانی ، استفاده و بهره برداری از آسانسور کارگاهی است . همچنین در گذشته ما شاهد رشد چشمگیری از ساخت و ساز برج ها ، آسمان خراش ها و ساختمان های مرتفع بوده ایم که از اصلی ترین پیش نیاز ها در جهت ساخت این سازه ها ، آسانسور  کارگاهی می باشد . این اسانسورها برای حمل عمودی مصالح و عبور و مرور پرسنل به محل کار در ارتفاعات ایده آل است . و همچنین باعث افزایش بهره ‌وری و ایمنی در پروژه‌های ساختمانی می‌شود .

علل تولید آسانسور کارگاهی

می توان از علل اصلی و اساسی تولید اسانسور  کارگاهی به مقاومت بسیار زیاد این نوع اسانسور ها در برابر شرایط جوی مختلف همانند سرما و گرمای شدید اشاره کرد . همچنین شرایط آب و هوایی طاقت فرسا موجب می گردد کارفرما به دنبال نصب و استفاده از آسانسور های کارگاهی باشد . این نوع اسانسورها قادر هستند از شروع کار توسط خودشان مونتاژ و با سازه ساختمانی ارتفاع بگیرند ؛ بدین خاطر است که آسانسورهای کارگاهی در هزینه ها و زمان تا حد چشمگیری صرفه جویی می نماید . 

نحوه راه اندازی

برای استفاده از آسانسور های کارگاهی از نیروی محرکه دستگاه می توان بهره برد . در جهت راه اندازی این نوع اسانسور ها بایستی از نیروی محرکی همچون برق ، گیربکس و موتور استفاده کرد . همچنین این نوع از اسانسورها برای حمل مصالح و عبور و مرور نفرات به طبقات بالا تر بسیار امن و مطمئن هستند . اما برای حفظ ایمنی در این اسانسور ها ؛ استفاده از همه تجهیزات و لوازم ضروری همچون : محافظ دکل ، نرده امگا ، لمنیت سوئیچ ، سامانه فرود اضطراری ، ایست مکانیکی و … حائز اهمیت است .

عنوان سوم اسلاید
برای ویرایش متن روی دکمه کلیک کنید
اینجا کلیک کنید
عنوان سوم اسلاید
برای ویرایش متن روی دکمه کلیک کنید
اینجا کلیک کنید
عنوان اسلاید
من یک آیتم محتوا هستم.برای ویرایش برروی دکمه کلیک کنید.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.
اینجا کلیک کنید
عنوان اسلاید
من یک آیتم محتوا هستم.برای ویرایش برروی دکمه کلیک کنید.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.
اینجا کلیک کنید
عنوان اسلاید
من یک آیتم محتوا هستم.برای ویرایش برروی دکمه کلیک کنید.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.
اینجا کلیک کنید
قبل
بعد

انواع آسانسور کارگاهی

 • بالابرها
 • آسانسورها
 • سکوهای ساختمانی عمومی

انواع آسانسور کارگاهی بر حسب کاربرد

 •  آسانسور کارگاهی فقط برای مصالح : ظرفیت بلند کردن تا 6000 پوند مصالح یا تجهیزات ؛ همچنین این آسانسورها برای انتقال ایمن پرسنل طراحی نشده اند .
 • برای مصالح و افراد : طراحی شده برای حمل تا 8000 پوند مصالح سنگین یا حداکثر 40 کارگر .

کاربرد آسانسور کارگاهی

هر چه میزان عملکرد آسانسورهای کارگاهی افزایش پیدا کند ، کاربردهای آن نیز بیشتر می‌شوند . امروزه برای انجام پروژه‌های بزرگ ساختمانی و …  استفاده از این آسانسورها اجتناب ‌ناپذیر گشته ؛ زیرا صرفه‌جویی در هزینه‌ها و سرعت بالای اجرای کار و ایمنی بالای آن برای همه دست اندرکاران صنعت عمران و مهندسین پر اهمیت‌ تر شده است .

 • استفاده در پروژه های راه سازی ، ساخت پل ، ساخت تونل و …
 • استفاده در پروژه های ساختمان سازی ، برج سازی و …
 • استفاده در مرمت آثار باستانی
 • استفاده در بنادر و کشتی سازی ها
 • استفاده در معادن و کارگاه ها
 • استفاده در شرکت ها

اجزای آسانسور کارگاهی

 آسانسورهای کارگاهی عمدتا دارای براکت راهنمای راه آهن ، قفس ، دستگاه حمل بتن ، دستگاه حمل میلگرد ، زیر چارچوب ، حصار حفاظتی ، دستگاه های اتصال ، قاب راهنمای کابل ، سیستم قرقره کابل ، براکت بازوی کابل ، کابین یا اتاقک ، تابلو برق ، کلید اضطراری توقف ، سیستم اینورتر ، دکل ، پایه ثابت ، سکشن آسانسور ، نمایشگر خطا و … هستند .

مزایای آسانسور کارگاهی

همچنین از مزایای اسانسور کارگاهی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • استفاده در هر شرایط جوی
 • امکان جابجایی بار های سنگین
 • وجود سیستم عملکردی راحت و استفاده سریع وآسان از آسانسور
 • عدم نیاز به زیرساخت
 • قابلیت افزایش ارتفاع
 • ایمنی و اطمینان بالا
 • تسریع پروژه های ساختمانی
 • کاهش هزینه های پروژه
 • صرفه جویی در زمان
 • کاهش احتمالی وقوع تصادف و خطرات در محل پروژه

قطعات و لوازم آسانسور کارگاهی

تعدادی از قطعات مورد استفاده در اسانسور کارگاهی که مورد بررسی قرار می گیرند :  حفاظ به کار رفته در اطراف اتاقک اسانسور ، سوئیچ های ایمنی ، نرده امگا ، محدود کننده های انتهای مسیر و پاراشوت و … هستند .

حفاظ به کار رفته در اطراف اتاقک اسانسور

۱- حفاظ به کار رفته در اطراف اتاقک آسانسور : وظیفه این نوع حفاظ ها محدود کردن کابین آسانسور کارگاهی می باشد که از ورود افراد به محدوده اتاقک جلوگیری کرده و همین امر سبب تقویت ایمنی سازی اسانسورهای کارگاهی می شود .

نرده امگا

۲- نرده امگا : نرده امگا ؛ در بخش ورود و خروج افراد و بار قرار می گیرد و هنگام بالا و پایین آمدن و عبور و مرور بین طبقات ، موجب باز شدن راه ورود و خروج می شود . مزیت ایمنی نرده امگا بدین صورت است که در زمان حرکت آسانسور از ورود و خروج افراد جلوگیری می کند و زمانی که آسانسور در حال حرکت است ؛ این نرده همواره بسته می ماند و باز نخواهد شد .

سوئیچ های ایمنی

۳- سوئیچ های ایمنی : سوئیچ های ایمنی در آغاز و پایان حرکت آسانسور نصب می شود . وجود این سوئیچ ها و لمینت ها روی درب کابین آسانسور کارگاهی از بروز خطراتی مانند سقوط جلوگیری می کند 

محدودکننده های انتهای مسیر

۴- محدودکننده های انتهای مسیر : چنانچه آسانسور کارگاهی فاقد این قطعه باشند ؛ احتمال خیلی زیادی وجود دارد که باعث عمل نکردن سوئیچ ها و لمینت ها شود و بعد از خارج شدن از حفاظ تعبیه شده در پیرامون کابین سقوط کند . و همچنین خسارات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد . در واقع این محدودکننده ها قطعات مکانیکی ای می باشند که موجب اتمام حرکت آسانسور شده و کمک فراوانی در جهت جلوگیری از سقوط به حساب می آیند .

پاراشوت

۵- پاراشوت : یک سیستم بسیار مدرن می باشد که فقط توسط تکنسین های ماهر نصب و اجرا می شود . و همچنین  وظیفه جلوگیری از سقوط اسانسور را بر عهده دارد . وجود این سیستم در آسانسورهای کارگاهی یکی از مهم ترین مزیت های اسانسورهای کارگاهی به حساب می آید .

+ نکته : آسانسورهای کارگاهی باید از شرکت های معتبری خریداری و تهیه شوند و همچنین دارای خدمات پس از فروش نیز باشند . همچنین یکی از شرکت های معتبر عرضه کننده انواع آسانسورهای کارگاهی با کیفیت ، شرکت آکسون است . همچنین شرکت آکسون در جهت فروش انواع قطعات و لوازم آسانسور کارگاهی برای کلیه کارفرمایان و مهندسین گرامی در خدمت شماست .